Vanhemmuuden ABC-ryhmät

MLL Uudenmaan piiri on tuonut Ruotsista vanhemmuuden ABC-mallin Suomeen. Ryhmät ovat tarkoitettu 3-12-vuotiaiden vanhemmille ja tavoitteena on lapsen positiivisen kehityksen tukeminen ja vanhemman ja lapsen suhteen vahvistaminen. 

ABC-vanhempainryhmät pohjautuvat tutkittuun tietoon vanhemmuudesta. ABC-vanhempainryhmät  on kehitetty yhdessä Tukholman kaupungin, Karoliinisen instituutin ja perheiden kanssa.

Vanhempi saa ryhmässä:

  • Mahdollisuuden keskustella ja vaihtaa kokemuksia muiden vanhempien kanssa (Vertaistuki)
  • Työkaluja hyvän ja toimivan suhteen ylläpitämiseksi ja rakentamiseksi lapsen ja vanhemman välille
  • Tutkimusperustaista tietoa vanhemmuudesta ja lapsen kehityksestä

Tapaamisten teemat:

1 tapaaminenOsoita Rakkautta

Miten toimia niin että läheiset suhteemme toimivat?

2 tapaaminen – Aikaa yhdessä

Miten vaikutamme toisiimme arjen yhteispelissä?

3 tapaaminenNäytä esimerkkiä

Miten toteutamme rennompaa vanhemmuutta?

4 tapaaminenRiitojen valitseminen

Mistä riitelen ja mistä en?

ABC-koulutusta tukee opintokeskus Sivis

KEVÄÄN 2024 AIKATAULU

ABC-vanhemmuusryhmät 3–12 -vuotiaiden lasten vanhemmille

Etäryhmät (Online Zoom)


Ryhmä 1 maanantaisin klo 17.30-19.45

Tapaamiskerrat 25.3. | 8.4. | 22.4. | 6.5. |

Ilmoittautumiset:

Sonja Lehmonen  | sonja.lehmonen@mll.fi  |  p. 044 9715 872

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi, sähköpostiosoitteesi, postiosoitteesi sekä lastesi iät.


Ryhmä 2 maanantaisin klo 17.00-19.15

Tapaamiskerrat 8.4. | 22.4. | 6.5. | 20.5.

Ilmoittautumiset: 

Vilma Kesseli |  vilma.kesseli@mll.fi  |  p. 044 493 2063

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi, sähköpostiosoitteesi, postiosoitteesi sekä lastesi iät.


Ryhmä 3 maanantaisin klo 13.30-15.45

Tapaamiskerrat 6.5. | 13.5. | 20.5. | 27.5.

Ilmoittautumiset: 

Hannele Siro |  hannele.siro@mll.fi  |  p. 044 364 5302

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi, sähköpostiosoitteesi, postiosoitteesi sekä lastesi iät.


Ryhmä 4 tiistaisin klo 17.30-19.45

Tapaamiskerrat 26.3. | 9.4. | 23.4. | 7.5.

Ilmoittautumiset: 

Piritta Moilanen |  piritta.moilanen@mll.fi  |  p. 044 3645 290

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi, sähköpostiosoitteesi, postiosoitteesi sekä lastesi iät.


Ryhmä 5 keskiviikkoisin klo 17.30-19.45

Tapaamiskerrat 3.4. | 10.4. | 17.4. | 24.4. | 

Ilmoittautumiset: 

Liliia Koval |  liliia.koval@mll.fi  |  p. 044 901 6476

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi, sähköpostiosoitteesi, postiosoitteesi sekä lastesi iät.


Ryhmä 6 torstaisin klo 17.30-19.45

Tapaamiskerrat 4.4. | 18.4. | 2.5. | 23.5. | 

Zahra Sharifi |  zahra.sharifi@mll.fi  |  p. 044 901 6476

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi, sähköpostiosoitteesi, postiosoitteesi sekä lastesi iät.



Lähiryhmät


Perhetalo Unikossa perjantaisin klo 9.00-11.15

Tapaamiskerrat 22.3. | 5.4. | 19.4. | 3.5. | 

Paikka: Unikkotie 8, 00720 Helsinki

Ilmoittautumiset:

Sini Pohjalainen | sini.pohjalainen@mll.fi | p. 044 7737 602


Koivukylän kohtaamispaikassa keskiviikkoisin klo 9.30-12.00

Tapaamiskerrat 10.4. | 17.4. | 24.4. | 8.5. |

Paikka: Karsikkokuja 17 1krs, 01360 Vantaa

Ilmoittautumiset:

Satu Aalto | satu.aalto@mll.fi | p. 044 901 2555