Vanhemmuuden ABC-ryhmät

MLL Uudenmaan piiri on tuonut Ruotsista vanhemmuuden ABC-mallin Suomeen. Ryhmät ovat tarkoitettu 3-12-vuotiaiden vanhemmille ja tavoitteena on lapsen positiivisen kehityksen tukeminen ja vanhemman ja lapsen suhteen vahvistaminen. ABC-vanhempainryhmät pohjautuvat tutkittuun tietoon vanhemmuudesta. ABC-vanhempainryhmät  on kehitetty yhdessä Tukholman kaupungin, Karoliinisen instituutin ja perheiden kanssa.

Vanhempi saa ryhmässä:

  • Mahdollisuuden keskustella ja vaihtaa kokemuksia muiden vanhempien kanssa (Vertaistuki)
  • Työkaluja hyvän ja toimivan suhteen ylläpitämiseksi ja rakentamiseksi lapsen ja vanhemman välille
  • Tutkimusperustaista tietoa vanhemmuudesta ja lapsen kehityksestä

Tapaamisten teemat:

1 tapaaminenOsoita Rakkautta

Miten toimia niin että läheiset suhteemme toimivat?

2 tapaaminen – Aikaa yhdessä

Miten vaikutamme toisiimme arjen yhteispelissä?

3 tapaaminenNäytä esimerkkiä

Miten toteutamme rennompaa vanhemmuutta?

4 tapaaminenRiitojen valitseminen

Mistä riitelen ja mistä en?

ABC-koulutusta tukee opintokeskus Sivis

ABC-VANHEMMUUSRYHMÄT

3–12 -vuotiaiden lasten vanhemmille

ABC-ryhmät toteutetaan pääasiassa etäyhteydellä Zoom-sovelluksessa. Mikäli oman asuinkuntasi ABC-ryhmässä ei ole tilaa tai ajankohta ei ole sinulle sopiva, voit tiedustella mahdollisia vapaita paikkoja muiden kuntien ryhmien yhteyshenkilöiltä.




ABC-vanhemmuusryhmä 

VANTAA JA KERAVA

pe 13.8. klo 10.15-12.30

pe 27.8. klo 10.15-12.30

pe 10.9. klo 10.15-12.30

pe 24.9. klo 10.15-12.30

Yhteyshenkilö ja ilmoittautumiset: Hannele Siro, p. 044 364 5302, hannele.siro@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.


ABC-vanhemmuusryhmä 

KERAVA JA JÄRVENPÄÄ

ke 18.8. klo 12-14.15        

ke 1.9. klo 12-14.15        

ke 15.9. klo 12-14.15        

ke 29.9. klo 12-14.15     

Ilmoittautumiset: Heli Mäntynen, p. 044 7469 962, heli.mantynen@mll.fi   

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.


ABC-vanhemmuusryhmä ESPOO

Ryhmä on täynnä.

to 26.8. klo 17-19.15

to 9.9. klo 17-19.15

to 23.9. klo 17-19.15

to 7.10. klo 17-19.15

Ilmoittautumiset: Pia Pettersson, p. 044 7506 635, pia.pettersson@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.


ABC-vanhemmuusryhmä  KIRKKONUMMI

Ryhmä on täynnä.

to 26.8. klo 17-19.15

to 9.9. klo 17-19.15

to 23.9. klo 17-19.15

to 7.10. klo  17-19.15

Ilmoittautumiset: Anu Hämäläinen, p. 044 0808 068, anu.hamalainen@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.



ABC-vanhemmuusryhmä PORVOO

ma 13.9. klo 17.30-19.45

ma 27.9. klo 17.30-19.45

ma 11.10. klo 17.30-19.45

ma 25.10. klo 17.30-19.45

Ilmoittautumiset: Jaana Ritola, p. 044 2029 688, jaana.ritola@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.



ABC-vanhemmuusryhmä SIPOO

ma 13.9. klo 17.30-19.45

ma 27.9. klo 17.30-19.45

ma 11.10. klo 17.30-19.45

ma 25.10. klo 17.30-19.45

Ilmoittautumiset: Sonja Lehmonen, p. 044 9715 872, sonja.lehmonen@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.


ABC-vanhemmuusryhmä Espoo/Kirkkonummi

ke 6.10. klo klo 17-19.15

ke 20.10. klo 17-19.15

ke 3.11. klo 17-19.15

ke 17.11. klo 17-19.15

Ilmoittautumiset: Satu Aalto, p. 044 901 2555, satu.aalto@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.


ABC-vanhemmuusryhmä LOHJA

ma 18.10. klo 17.30-20

ma 1.11. klo 17.30-20.

ma 15.11. klo 17.30-20.

ma 29.11. klo 17.30-20.

Ilmoittautumiset: Tessa Sarkima, p. 044 7426 000, tessa.sarkima@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.



ABC-vanhemmuusryhmä VIHTI

ma 18.10. klo 17.30-20

ma 1.11. klo 17.30-20

ma 15.11. klo 17.30-20

ma 29.11. klo 17.30-20

Ilmoittautumiset: Jaana Haaparanta, p. 044 7415 376, jaana.haaparanta@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.


ABC-vanhemmuusryhmä HELSINKI

RYHMÄ ON TÄYNNÄ

ti 26.10. klo 17.30-19.45

ti 9.11. klo 17.30-19.45

ti 23.11. klo 17.30-19.45

ti 7.12. klo 17.30-19.45

Ilmoittautumiset: Kirsi Ahokas, p. 044 7633 555, kirsi.ahokas@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.