Vanhemmuuden ABC-ryhmät

MLL Uudenmaan piiri on tuonut Ruotsista vanhemmuuden ABC-mallin Suomeen. Ryhmät ovat tarkoitettu 3-12-vuotiaiden vanhemmille ja tavoitteena on lapsen positiivisen kehityksen tukeminen ja vanhemman ja lapsen suhteen vahvistaminen. ABC-vanhempainryhmät pohjautuvat tutkittuun tietoon vanhemmuudesta. ABC-vanhempainryhmät  on kehitetty yhdessä Tukholman kaupungin, Karoliinisen instituutin ja perheiden kanssa.

Vanhempi saa ryhmässä:

  • Mahdollisuuden keskustella ja vaihtaa kokemuksia muiden vanhempien kanssa (Vertaistuki)
  • Työkaluja hyvän ja toimivan suhteen ylläpitämiseksi ja rakentamiseksi lapsen ja vanhemman välille
  • Tutkimusperustaista tietoa vanhemmuudesta ja lapsen kehityksestä

Tapaamisten teemat:

1 tapaaminenOsoita Rakkautta

Miten toimia niin että läheiset suhteemme toimivat?

2 tapaaminen – Aikaa yhdessä

Miten vaikutamme toisiimme arjen yhteispelissä?

3 tapaaminenNäytä esimerkkiä

Miten toteutamme rennompaa vanhemmuutta?

4 tapaaminenRiitojen valitseminen

Mistä riitelen ja mistä en?

ABC-koulutusta tukee opintokeskus Sivis

ABC-VANHEMMUUSRYHMÄT

3–12 -vuotiaiden lasten vanhemmille

Syksyn ABC-ryhmät toteutetaan pääasiassa etäyhteydellä Zoom-sovelluksessa.


ABC-vanhemmuusryhmä Helsinki 1

ke 20.1, ke 3.2, ke 17.2, ke 3.3 klo 13–15

Ryhmä on täynnä! Ilmoittautumiset

Piritta Moilanen, p. 044 3645 290, piritta.moilanen@mll.fi 

Kirsi Ahokas, p. 044 7633 555, kirsi.ahokas@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.


ABC-vanhemmuusryhmä Helsinki 2

ti 2.2., ti 16.2., ti 2.3 ja ti 16.3. klo 17–19

Ryhmä on täynnä! Ilmoittautumiset

Anu Hämäläinen, p. 044 0808 068, anu.hamalainen@mll.fi 

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.


ABC-vanhemmuusryhmä Vantaa/Hakunila

to 14.1, 21.1, 28.1 ja 4.2 klo 10–12 (selkokielinen ryhmä)

Ilmoittautumiset

Nora Essalim, p. 044 491 8685, nora.essalim@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.


ABC-vanhemmuusryhmä Vantaa/Koivukylä

Pe 15.1, Ma 25.1, Pe 12.2, Pe 26.2.   klo 9.30–11.30

Ilmoittautumiset

Hanna Pyöriä, p. 044 491 8209, hanna.pyoria@mll.fi

Karoliina Tukiainen, p.044 9012 554, karoliina.tukiainen@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.


ABC-vanhemmuusryhmä Vantaa 1

ti 9.2., ti 23.2., ti 9.3. ja ti 23.3. klo 13–15

Ilmoittautumiset

Anu Hämäläinen, p. 044 0808 068, anu.hamalainen@mll.fi 

Nadia El-Radhi, p. 044 0844 908, nadia.el-radhi@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.

ABC-vanhemmuusryhmä Vantaa 2

Ti 6.4, ti 20.4, ti 4.5 ja ti 18.5 klo 17–19

Ilmoittautumiset

Nadia El-Radhi, p. 044 0844 908, nadia.el-radhi@mll.fi

Minna Kuivalainen, p. 044 772 1762, minna.kuivalainen@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.


ABC-vanhemmuusryhmä 

Vantaa/Kerava

Maaliskuussa 2.3. alkaen tiistaisin klo 9.30-11 etäyhteydellä.

Ilmoittautumiset

Reetta Kyyrö, p. 044 9012 555, reetta.kyyro@mll.fi 

Hannele Siro, p. 044 364 5302, hannele.siro@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.



ABC-vanhemmuusryhmä 

Vantaa/Hakunila

Huhti-Toukokuu

Ilmoittautumiset

Hanna Pyöriä, p. 044 491 8209, hanna.pyoria@mll.fi

Susan Ihanainen, p. 044 7384 672, susan.ihanainen@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.



ABC-vanhemmuusryhmä Espoo 1

ke 27.1., 10.2., 24.2. ja 10.3. klo 10–12

Ilmoittautumiset

Annika Rinta-Jouppi, p. 044 7233 555, annika.rinta-jouppi@mll.fi

Susan Ihanainen, p. 044 7384 672, susan.ihanainen@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.



ABC-vanhemmuusryhmä Espoo 2

TI 16.3, 30.3, 13.4 ja 27.4 klo 17–19

Ilmoittautumiset

Pia Pettersson, p. 044 7506 635, pia.pettersson@mll.fi

Piritta Moilanen, p. 044 3645 290, piritta.moilanen@mll.fi 

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.

ABC-vanhemmuusryhmä 

Kerava & Järvenpää 1

10.2., 24.2., 10.3., ja 24.3.2021 klo. 12–14

Ilmoittautumiset

Marika Lähdeniemi , p. 044 7661 811, marika.lahdeniemi@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.



ABC-vanhemmuusryhmä 

Kerava & Järvenpää 2

Huhti-Toukokuu

Ilmoittautumiset

Marika Lähdeniemi , p. 044 7661 811, marika.lahdeniemi@mll.fi

Heli Mäntynen, p. 044 7469 962, heli.mantynen@mll.fi 

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.



ABC-vanhemmuusryhmä Vihti

20.1., 27.1., 3.2. ja 10.2. klo 17–19

Ilmoittautumiset

Jaana Haaparanta , p. 044 7415 376, jaana.haaparanta@mll.fi

Tessa Sarkima, p. 044 7426 000, tessa.sarkima@mll.fi 

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.



ABC-vanhemmuusryhmä Porvoo

to 4.–25.3., klo 10–12

Ilmoittautumiset

Jaana Ritola , p. 044 2029 688, jaana.ritola@mll.fi

Sonja Lehmonen, p. 044 9715 872, sonja.lehmonen@mll.fi 

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.



ABC-vanhemmuusryhmä Lohja

Ma 1.3. 15.3. 29.3. 12.4. klo 12.30–14.30

Ilmoittautumiset

Jaana Haaparanta , p. 044 7415376, jaana.haaparanta@mll.fi

Sonja Lehmonen, p. 044 9715 872, sonja.lehmonen@mll.fi 

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.


ABC-vanhemmuusryhmä Sipoo 1

ti 30.3, ti 13.4, ti 27.4 ja ti 4.5 klo 13-15

Ilmoittautumiset

Kirsi Ahokas, p. 044 7633 555, kirsi.ahokas@mll.fi

Annika Rinta-Jouppi, p. 044 7233 555, annika.rinta-jouppi@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.


ABC-vanhemmuusryhmä Sipoo 2

ti 6.–27.4. , klo 18–20

Ilmoittautumiset

Jaana Ritola , p. 044 2029 688, jaana.ritola@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.