Vanhemmuuden ABC-ryhmät

MLL Uudenmaan piiri on tuonut Ruotsista vanhemmuuden ABC-mallin Suomeen. Ryhmät ovat tarkoitettu 3-12-vuotiaiden vanhemmille ja tavoitteena on lapsen positiivisen kehityksen tukeminen ja vanhemman ja lapsen suhteen vahvistaminen. ABC-vanhempainryhmät pohjautuvat tutkittuun tietoon vanhemmuudesta. ABC-vanhempainryhmät  on kehitetty yhdessä Tukholman kaupungin, Karoliinisen instituutin ja perheiden kanssa.

Vanhempi saa ryhmässä:

  • Mahdollisuuden keskustella ja vaihtaa kokemuksia muiden vanhempien kanssa (Vertaistuki)
  • Työkaluja hyvän ja toimivan suhteen ylläpitämiseksi ja rakentamiseksi lapsen ja vanhemman välille
  • Tutkimusperustaista tietoa vanhemmuudesta ja lapsen kehityksestä

Tapaamisten teemat:

1 tapaaminenOsoita Rakkautta

Miten toimia niin että läheiset suhteemme toimivat?

2 tapaaminen – Aikaa yhdessä

Miten vaikutamme toisiimme arjen yhteispelissä?

3 tapaaminenNäytä esimerkkiä

Miten toteutamme rennompaa vanhemmuutta?

4 tapaaminenRiitojen valitseminen

Mistä riitelen ja mistä en?

ABC-koulutusta tukee opintokeskus Sivis

ABC-VANHEMMUUSRYHMÄT

3–12 -vuotiaiden lasten vanhemmille

ABC-ryhmät toteutetaan pääasiassa etäyhteydellä Zoom-sovelluksessa.


ABC-vanhemmuusryhmä Espoo 2

TI 16.3, 30.3, 13.4 ja 27.4 klo 17–19

Ilmoittautumiset

Pia Pettersson, p. 044 7506 635, pia.pettersson@mll.fi

Piritta Moilanen, p. 044 3645 290, piritta.moilanen@mll.fi 

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.


ABC-vanhemmuusryhmä Vantaa 2

Ti 6.4, ti 20.4, ti 4.5 ja ti 18.5 klo 17–19

Ilmoittautumiset

Nadia El-Radhi, p. 044 0844 908, nadia.el-radhi@mll.fi

Minna Kuivalainen, p. 044 772 1762, minna.kuivalainen@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.


ABC-vanhemmuusryhmä Sipoo 2

ti 6.–27.4. , klo 18–20

Ilmoittautumiset

Jaana Ritola , p. 044 2029 688, jaana.ritola@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.


ABC-vanhemmuusryhmä 

Vantaa/Hakunila/Koivukylä

Ke 14.4., 28.4., 12.5., 26.5. klo 14-16

Ilmoittautumiset

Karoliina Tukiainen, p.044 9012 554, karoliina.tukiainen@mll.fi

Susan Ihanainen, p. 044 7384 672, susan.ihanainen@mll.fi

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.


ABC-vanhemmuusryhmä 

Kerava & Järvenpää 2

ke 28.4, 12.5, 26.5. ja 9.6. klo 12-14

Ilmoittautumiset

Marika Lähdeniemi , p. 044 7661 811, marika.lahdeniemi@mll.fi

Heli Mäntynen, p. 044 7469 962, heli.mantynen@mll.fi 

Ilmoittautuessasi laita tiedoksi puhelinnumerosi ja osoitteesi.